Piliere konceptu

  1. Domov
  2. Piliere konceptu

Imunita

Unikátny aditívny Fibosel (zdroj beta-glukánov) výrazne zvyšuje počet krvných zložiek zodpovedných za imunitu v tele. Podporuje aktívnu a pasívnu imunitnú odpoveď organizmu a prispieva k jeho celkovej vytrvalosti.

β-glukany (β-1,3/1,6-glukány) sú izolované zo steny inaktivovaných kvasiniek Saccharomyces cerevisiae. Na makrofágoch je receptor pre beta-glukány, ktoré tak vstupujú do imunitnej reakcie.

Beta-glukány predstavujú antigén, na ktorý reaguje makrofág a  spúšťajú sled reakcií. Beta-glukány sa síce chovajú ako  ako antigén, ale nemajú negatívny vplyv na organizmus ako horúčka, nechutenstvo, malátnosť, atď. Výsledkom je namnoženie  makrofágov , ktoré môžu reagovať na prípadné  infekcie a umožňujú tieto infekcie rýchlejšie a jednoduchšie zvládnuť.

Energia

Optimálne zastúpenie tukov a cukrov, vrátane vyváženého pomeru Ω 3 aΩ 6 polynenasýtených mastných kyselín, zaistí prísun energie po celú dobu života.

Energia je prvoradou potrebou zvierat. Optimálne zastúpenie zdrojov energie, v krmivách vetcan, predovšetkým tukov a cukrov,, plne zaisťuje udržanie energetickej rovnováhy v organizme. Tuky slúžia ako najkoncentrovanejší zdroj energie a dodávajú krmivu chutnosť a požadovanú štruktúru. Sú tiež dodávateľom esenciálnych mastných kyselín, vrátane vyváženého pomeru Ω 3 a Ω 6 polynenasýtených mastných kyselín. Ω 3 mastné kyseliny majú pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, imunitu alebo nervový systém.

Zdravie

Špeciálne vyvinutá kombinácia prírodných antioxidantov, ktoré odstraňujú voľné radikály v organizme a čakankový inulín (F.O.S. fruktooligosacharidy) – probiotikum, ktoré značne znižuje výskyt patogénov v tráviacom trakte, vytvárajú spoločne výnimočnú podporu k zachovaniu zdravia.

Unikátna kombinácia prírodných antioxidantov pochádza z antarktického krilu (ASTAXANTÍN) a vybraných rastlinných extraktov (klinček – eugenol; citrusové plody – naringin; kurkuma – kurkuminoidy; rozmarín – karnozová kyselina a vinič – proanthocyanidiny). Tieto extrakty sú v boji proti voľným radikálom 3,5 krát účinnejšie ako vitamín E.

Inulin je fruktan extrahovaný z koreňa Cichorium intybus L. (čakanka obyčajná). Odoláva agresívnej kyseline chlorovodíkovej v žalúdku i tráviacim enzýmom. Funguje v hrubom čreve ako zdroj živín pre niektoré mikroorganizmy. Vytvára ideálne životné podmienky pre mnoho priateľských baktérií (napr. Lactobacillus Biffidus). Podporuje ich rast a delenie a nepriamo tak bráni nežiaducemu rozmnoženiu ostatných (nepriateľských) baktérií. Pomáha tak okrem iného predchádzať infekčným hnačkám. Jeho dôsledkom je zlepšenie činnosti čreva a posilnenie imunitného systému. Inulín sa tak nepriamo podieľa na nepretržitom boji proti črevným zápalom aj nádorovým ochoreniam čreva.

Pohyb

Chondroprotektíva zaisťujú správny vývoj, ochranu a funkciu všetkých väzivových tkanív, predovšetkým kĺbnych chrupaviek. Účinne tak pomáhajú celkovej funkcii pohybového aparátu.

Na jednej strane potláčajú procesy vedúce k poškodeniu chrupavky a na strane druhej podporujú jej metabolizmus. Účinne tak pomáhajú celkovej funkciu pohybového aparátu. Medzi najúčinnejšie chondroprotektíva patria glykosaminoglykany : chondroitín sulfát a glukosamín sulfát. Zdrojom chondroitínu sú živočíšne chrupavky a zdrojom glukozamínu je múčka zo slávky zelenoústej (Perna canaliculus). Chondroitín zabezpečuje mechanické a elastické vlastnosti chrupavky a dodáva jej pevnosť a tvar. Glukosamín poskytuje stavebné bloky pre novú chrupavku.

Výživa

Krmivá vetcan sú zložené z vysoko kvalitných surovín, predovšetkým živočíšneho pôvodu (dehydrované mäso a tuky). Tie sú optimálne doplnené ďalšími zdrojmi živín, ako sú napr. ryža, ryby, esenciálne aminokyseliny alebo unikátny antarktický krill (zdroj Ω 3 mastných kyselín a antioxidantov). Časť mikroprvkov je pre lepšie využitie v chelátovej forme. Pre zníženie zápachu výkalov obsahujú extrakt z juky. Krmivá vetcan neobsahujú suroviny, ako sú pšenica a sója. Nie sú pridávané farbivá ani ochucovadlá.

Krill je malý morský kôrovec s dominantným druhom: Euphausia superba – (kryl antarktyczny). Krillová biomasa sa odhaduje na 750 miliónov ton a predstavuje najväčšiu biomasu na svete.

Krill obsahuje vysoko kvalitné proteíny (okolo 60%, pričom zloženie aminokyselin je plne porovnateľné k rybej múčke), olej (22%) bohaté na polynenasýtené omega 3 mastné kyseliny(PUFA), ktoré sú uložené vo forme fosfolipidov a prírodného karotenoidového  farbiva – ASTAXANTYÍN – vysoko aktívny antioxidant.

Polovicu olejovej zložky tvoria fosfolipidy, pričom celkový obsah polynenasýtených mastných kyselín je okolo 24% (14% EPA – eikosapentaenová kyselina, 6,5% DHA – dokosahexaenová kyselina), 32% mononenasýtených mastných kyselín a 43% nasýtených mastných kyselín.

Niektoré štúdie naznačujú, že stráviteľnosť Omega-3 mastných kyselín z krilu je väčšia ako z rybieho tuku.

Zažívanie

Probiotikum (Enterococcus faecium) zlepšuje rovnováhu črevnej mikroflóry a znižuje negatívne dopady infekcií, užívania antiobiotik, výkyvov počasia, zmien prostredia atď. Napomáha zvýšiť celkovú odolnosť organizmu.

Probiotikum je charakterizované ako živý mikrobiálny kŕmny doplnok, ktorý priaznivo ovplyvňuje organizmus hostiteľa zlepšením zloženia mikrobiálnej kolonizácie tráviaceho traktu. V krmive vetcan je aktívna zložka probiotických kmeňov Enterococcus faecium (NCIMB 10415) v podobe mikrokapsulí, ktoré sú odolné voči  vonkajšiemu  prostrediu (teplota, para, vlhkosť, tlak), . Tieto zlepšujú rovnováhu črevnej mikroflóry a znižujú následky faktorov, ktoré na ňu nepriaznivo pôsobia (napr., infekcie, užívanie antiobiotik, zmeny počasia, prostredia, atď.).

Menu