Výživa

Krmivá vetcan sú zložené z vysoko kvalitných surovín, predovšetkým živočíšneho pôvodu (dehydrované mäso a tuky). Tie sú optimálne doplnené ďalšími zdrojmi živín, ako sú napr. ryža, ryby, esenciálne aminokyseliny alebo unikátny antarktický krill (zdroj Ω 3 mastných kyselín a antioxidantov). Časť mikroprvkov je pre lepšie využitie v chelátovej forme. Pre zníženie zápachu výkalov obsahujú extrakt z juky. Krmivá vetcan neobsahujú suroviny, ako sú pšenica a sója. Nie sú pridávané farbivá ani ochucovadlá.

Krill je malý morský kôrovec s dominantným druhom: Euphausia superba - (kryl antarktyczny). Krillová biomasa sa odhaduje na 750 miliónov ton a predstavuje najväčšiu biomasu na svete.

Krill obsahuje vysoko kvalitné proteíny (okolo 60%, pričom zloženie aminokyselin je plne porovnateľné k rybej múčke), olej (22%) bohaté na polynenasýtené omega 3 mastné kyseliny(PUFA), ktoré sú uložené vo forme fosfolipidov a prírodného karotenoidového  farbiva - ASTAXANTYÍN - vysoko aktívny antioxidant.

Polovicu olejovej zložky tvoria fosfolipidy, pričom celkový obsah polynenasýtených mastných kyselín je okolo 24% (14% EPA - eikosapentaenová kyselina, 6,5% DHA - dokosahexaenová kyselina), 32% mononenasýtených mastných kyselín a 43% nasýtených mastných kyselín.

Niektoré štúdie naznačujú, že stráviteľnosť Omega-3 mastných kyselín z krilu je väčšia ako z rybieho tuku.

návrat na úvodnú stránku  ۰  návrat na začiatok textu